Stačí písať nekvalitne, aby sme boli čítaní?

Autor: Štefánia Opremčáková | 4.9.2013 o 7:59 | (upravené 4.9.2013 o 8:08) Karma článku: 4,00 | Prečítané:  549x

  „Kvalitná" literatúra sa vydáva iba v malých nákladoch, lebo sa predáva horšie ako „nekvalitná". Jeden z vydavateľov si dokonca zaumienil, že bude vydávať len tú kvalitnú, preto každý titul vydáva v 500 ks náklade. Kladiem si otázku, ktorý autor sníva o tom, že predá menej ako 500 výtlačkov z jedného titulu, hoci aj s hrdým označením dobrej akosti? Naopak, poznám autorov, ktorí bez zábran páchajú samoreklamný exhibicionizmus, len aby sa predávali čo najviac. A tu sa mi natíska nová otázka, kde a medzi kým vznikla taká spoločenská dohoda, že horšie sa predáva lepšie, a to, podotýkam, za rovnakú cenu? Veď kniha je komerčný artikel, nie produkt filantropického idealizmu. Veď sa musí predať aspoň 3.000 výtlačkov, aby sa vôbec vrátili náklady na jej vydanie, tak o čo tu ide?  

 

Z toho by mohlo jasne vyplynúť, že čitateľ je hlúpy, ak za nekvalitu platí rovnakú cenu, za ktorú by mohol dostať kvalitu. Tomu sa mi však veriť nechce, ak nie pre iné, tak preto, lebo pri takomto škatuľkovaní, by som aj ja spadala do skupiny hlúpych. :-)

Onehdy ktorýsi z tých samoreklamných exhibicionistov zavesil na fb status, že konečne napísal bestseller, že z neho predal 20.000 kusov, ale dovtedy sa pretŕčal na čítačkách, že on si zakladá na kvalite, nie na predajnosti. Ako sa len vytešoval, že má konečne nakročené ku nekvalite!

Takže za honor vysokej kvality sa v konečnom dôsledku schováva mizerný predaj?

To keby som vedela, ale neviem. Jedno však viem isto. Podľa týchto protirečivých zákonov knižného trhu, chcem písať tú najnekvalitnejšiu literatúru sveta.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?