Pozitívne myslenie, či nemyslenie

Autor: Štefánia Opremčáková | 9.9.2012 o 11:57 | (upravené 9.9.2012 o 12:02) Karma článku: 4,45 | Prečítané:  741x

  Akosi priveľa motivátorov v poslednom čase vie najlepšie, ako vyriešiť všetky ľudské problémy. Ba je ich viac, ako finančných poradcov, čo nás idú presviedčať, že rozumejú peniazom a trasú sa za tými našimi. Taký motivátor vypisuje statusy na facebooku o tom, že treba len pozitívne myslieť a všetko sa vyrieši samo. Alebo, že to čo vysielame do vesmíru, to sa nám oblúkom vráti. V horšom prípade napíše motivačnú knihu, nebodaj o objímaní nepriateľov.  

 

Vždy ma zamrazí, keď si niekto myslí, že má riešenia  cudzích problémov. Začne tým, že človek musí odpustiť sám sebe, potom všetkým ostatným a pseudofilozofickými  pochodmi sa dopracuje k dedukcii, že rakovinu má človek iba preto, lebo neodpustil svokre škriepnosť, dieťa sa ocitne v detskom domove, lebo nenávidí učiteľku a niekto prišiel o prácu, pretože nemal správny vzťah k peniazom. Trpiaci však v zúfalej situácii rád siahne po ľahkom riešení. Upne sa na motivátora, odovzdane cituje jeho drísty a samozvaný guru začne veriť, že skutočne má mimoriadne schopnosti.

Vtedy vznikne priestor, či spoločenská objednávka, na vytvorenie skupiny s rovnakým spôsobom myslenia, s pričasto opakujúcimi sa nespochybniteľnými autoritatívnymi sloganmi, ako napr. „Zabite v sebe sudcu i kata", alebo „Vlastné šťastie ide cez prítomnosť". Kto by sa opovážil spochybňovať  takéto axiómy?

Mne však z nich ide mráz po chrbte. Najmä, keď ktosi motivátorovi napíše:

- Tak si nás to učil!

Neodvádza to človeka v úzkych od jasného videnia problému a jeho vecného riešenia?

Mňa môže motivovať Stephen Hawking, paralyzovaný britský astrofyzik, ktorý nedrísta o pozitívnom myslení, ale jednoducho pracuje napriek všetkým obmedzeniam, či šičky zo Slotexu. Skúste týmto ľuďom nahovoriť, že stačí pozitívne myslieť, či prepytujem ... objímať nepriateľov.

A ešte si myslím, že neexistuje pozitívne, či negatívne myslenie, len myslenie a nemyslenie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: Zločinci najradšej obchodujú so štátom, peniaze tam majú isté

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?