Pozitívne myslenie, či nemyslenie

Autor: Štefánia Opremčáková | 9.9.2012 o 11:57 | (upravené 9.9.2012 o 12:02) Karma článku: 4,45 | Prečítané:  721x

  Akosi priveľa motivátorov v poslednom čase vie najlepšie, ako vyriešiť všetky ľudské problémy. Ba je ich viac, ako finančných poradcov, čo nás idú presviedčať, že rozumejú peniazom a trasú sa za tými našimi. Taký motivátor vypisuje statusy na facebooku o tom, že treba len pozitívne myslieť a všetko sa vyrieši samo. Alebo, že to čo vysielame do vesmíru, to sa nám oblúkom vráti. V horšom prípade napíše motivačnú knihu, nebodaj o objímaní nepriateľov.  

 

Vždy ma zamrazí, keď si niekto myslí, že má riešenia  cudzích problémov. Začne tým, že človek musí odpustiť sám sebe, potom všetkým ostatným a pseudofilozofickými  pochodmi sa dopracuje k dedukcii, že rakovinu má človek iba preto, lebo neodpustil svokre škriepnosť, dieťa sa ocitne v detskom domove, lebo nenávidí učiteľku a niekto prišiel o prácu, pretože nemal správny vzťah k peniazom. Trpiaci však v zúfalej situácii rád siahne po ľahkom riešení. Upne sa na motivátora, odovzdane cituje jeho drísty a samozvaný guru začne veriť, že skutočne má mimoriadne schopnosti.

Vtedy vznikne priestor, či spoločenská objednávka, na vytvorenie skupiny s rovnakým spôsobom myslenia, s pričasto opakujúcimi sa nespochybniteľnými autoritatívnymi sloganmi, ako napr. „Zabite v sebe sudcu i kata", alebo „Vlastné šťastie ide cez prítomnosť". Kto by sa opovážil spochybňovať  takéto axiómy?

Mne však z nich ide mráz po chrbte. Najmä, keď ktosi motivátorovi napíše:

- Tak si nás to učil!

Neodvádza to človeka v úzkych od jasného videnia problému a jeho vecného riešenia?

Mňa môže motivovať Stephen Hawking, paralyzovaný britský astrofyzik, ktorý nedrísta o pozitívnom myslení, ale jednoducho pracuje napriek všetkým obmedzeniam, či šičky zo Slotexu. Skúste týmto ľuďom nahovoriť, že stačí pozitívne myslieť, či prepytujem ... objímať nepriateľov.

A ešte si myslím, že neexistuje pozitívne, či negatívne myslenie, len myslenie a nemyslenie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?